1525’ten itibaren Büyükelçiler listesi [fr]

Büyükelçiler kronolojik listesi

[IFEA tarafından, Türkiye ile Fransa arasındaki daimi diplomatik ilişkilerin 450. yıldönümü vesilesiyle yayınlanan "Fransa’nın Türkiye (1536-1991) ve Türkiye’nin Fransa (1797-1991) temsilcileri" eserinden yola çıkarak hazırlanmıştır (İsis yayınları, İstanbul, 1991).]

31 Ağustos 2015 : Fries (Charles),
- 86. Büyükelçi

Temmuz 2011 : Bili (Laurent),
- 85. Büyükelçi

03 Eylül 2007 : Emié (Bernard),
- 84. Büyükelçi

08 Kasım 2004 : Poudade (Paul),
- 83. Büyükelçi

04 Mayıs 2000 : Garcia (Bernard),
- 82. Büyükelçi

24 Şubat 1999 : Cousseran (Jean-Claude),
- 81. Büyükelçi

26 Haziran 1996 : Lequertier (Daniel),
- 80. Büyükelçi

25 Eylül 1991 : Dopffer (François),
- 79. Büyükelçi

23 Eylül 1988 : Rouleau (Eric),
- 78. Büyükelçi

20 Aralık 1985 : Louët (Philippe),
- 77. Büyükelçi

07 Aralık 1981 : Rouillon (Fernand),
- 76. Büyükelçi

24 Mart 1977 : Cazimajou (Emile),
- 75. Büyükelçi

14 Mart 1973 : Vaurs (Roger),
- 74. Büyükelçi

20 Mart 1970 : Wapler (Arnaud),
- 73. Büyükelçi

18 Mayıs 1965 : Begoügne de Juniac (Gontran, Baron),
- 72. Büyükelçi

08 Şubat 1963 : Hardion (Bernard),
- 71. Büyükelçi

08 Haziran 1957 : Spitzmüller (Henry),
- 70. Büyükelçi

10 Eylül 1955 : Garnier (Jean-Paul),
- 69. Büyükelçi

12 Şubat 1952 : Tarbé de Saint-Hardouin (Jacques),
- 68. Büyükelçi

23 Eylül 1948 : Lescuyer (Jean),
- 67. Büyükelçi

21 Kasım 1944 : Maugras (Gaston),
- 66. Büyükelçi

08 Temmuz 1942 : Bergery (Gaston),
- Milletvekili, 25 Ağustos 1944’e kadar görevde kalmıştır, Vichy hükümeti temsilcisi

22 Haziran 1941 : Helleu (Jean),
- Vichy hükümeti temsilcisi

04 Eylül 1940 : Henry (Jules),
- Vichy hükümeti temsilcisi

24 Ekim 1938 : Massigli (René),
- 65. Büyükelçi, 31 juillet 1940 tarihinde açığa alınmıştır.

21 Mart 1936 : Ponsot (Henri),
- 64. Büyükelçi

29 Temmuz 1933 : Kammerer (Albert),
- 63. Büyükelçi

14 Nisan 1928 : Pineton de Chambrun (Charles),
- 62. Büyükelçi

03 Eylül 1926 : Daeschner (Nosky),
- Fransa Büyükelçisi, 61. Büyükelçi

06 Mart 1925 : Sarraut (Albert),
- Eski Bakan, 15 Mayıs 1925’te Ankara’ya gelmiştir, 60. Büyükelçi

Büyükelçilik kançılaryası ve rezidansı Pineton de Chambrun tarafından Ankara’ya taşıtılmıştır. 2 Haziran 1922 tarihinden itibaren, General Louis Mougin, Ankara’daki Türk hükümeti nezdinde Maslahatgüzarlığa getirilmiştir.

1914 - 1918 Savaşı : 29 Ekim 1914’ten 21 Nisan 1917’ye kadar, Fransa’nın Osmanlı İmparatorluğundaki menfaatleri Birleşik Devletler diplomatik temsilcilikleri ve konsolosluklarına teslim edilmiştir, daha sonra, düşmanlıkların sona erişine kadar, Fransa, Fransa vatandaşlarını ve mallarını koruma işini Hollandalılara vermiştir. Yalnızca Filistin konsolosluk bölgesi İspanya’ya verilmiştir.

05 Haziran 1909 : Bompard (Maurice),
- 59. Büyükelçi

27 Aralık 1898 : Constans (Jean-Antoine-Ernest),
- 58. Büyükelçi

03 Ağustos 1891 : Cambon (Paul),
- 57. Büyükelçi

17 Temmuz 1886 : Montebello (Gustave-Louis Lannes, Kont),
- 56. Büyükelçi

21 Şubat 1882 : Noailles (Emmanuel-Henri-Victorien, Marki),
- 55. Büyükelçi

22 Mayıs 1880 : Tissot (Charles-Joseph),
- 54. Büyükelçi

31 Aralık 1877 : Fournier (Hugues),
- 53. Büyükelçi

08 Mayıs 1875 : Bourgoing (Jean-François-Guillaume, Kont),
- 52. Büyükelçi

08 Mart 1871 : Vogüé (Eugène-Melchior, Kont),
- 51. Büyükelçi

10 Haziran 1870 : La Gueronnière (Louis Dubreuil-Héliou, Vikont),
- 50. Büyükelçi

28 Ekim 1866 : Bourée (Nicolas-Prosper),
- 49. Büyükelçi

28 Ağustos 1861 : Moustiers (Lionel-Désiré-Marie-François-René, Marki),
- 48. Büyükelçi

11 Şubat 1860 : La Valette (Charles, Marki),
- 47. Büyükelçi

03 Mayıs 1855 : Thouvenel (Edouard-Antoine de),
- 46. Büyükelçi

30 Ekim 1853 : General Baraguey d’Hilliers (Achille),
- 45. Büyükelçi

17 Şubat 1853 : Lacour (Edmond de),
- 44. Büyükelçi

20 Şubat 1851 : La Valette (Charles, Marki),
- 43. Büyükelçi, Nisan 1852’de görev yerine gelmiştir.

15 Ekim 1841 : Bourqueney (François-Adolphe, Kont),
- Ortaelçi, maslahatgüzar, 16 Nisan 1844 tarihinde 42. Büyükelçi olarak görevlendirilmiştir.

09 Eylül 1839 : Pontois (Edouard, Kont),
- Olağanüstü olarak gönderilmiş ortaelçi, 18 Şubat 1840 tarihinde 41. Büyükelçi olarak görevlendirilmiştir.

14 Kasım 1832 : Roussin (Albin-Reine, Baron),
- 40. Büyükelçi, 18 Eylül 1839 tarihinde geri çağırılmıştır.

30 Kasım 1823 : Guilleminot (Armand-Charles, Kont),
- General yüzbaşı, 39. Büyükelçi (güven mektuplarını 9 Haziran 1824 tarihinde sunmuştur) 19 Mart 1831 tarihinde geri çağırılmıştır.

19 Temmuz 1821 : La Tour Maubourg (Florimond de Fay, Marki),
- 38. Büyükelçi

1815 : Rivière (Charles-François de Riffardeau, Marki),
- 37. Büyükelçi, 4 Haziran 1816 tarihinde görev yerine yerleşmiştir.

1812 : Andreossy (Antoine-François, Kont),
- 36. Büyükelçi, 25 Temmuz 1812 tarihinde görev yerine yerleşmiştir.

02 Mayıs 1806 : General Sebastiani (Horace-François),
- 35. Büyükelçi, 10 Ağustos 1806 tarihinde görev yerine yerleşmiştir.

11 Eylül 1802 : Mareşal Brune (Guillaume-Marie-Anne, Kont),
- 34. Büyükelçi, 6 Ocak 1803 tarihinde görev yerine yerleşmiş ve 12 Aralık 12 Haziran 1792 : Huguet (Charles-Louis, Senonville Markizi),
yerleşik olmayan Büyükelçi 1804 tarihinde İstanbul’u terk etmiştir.

14 Şubat 1796 : General Aubert-Dubayet (Jean-Baptiste-Hannibal),
- 33. Büyükelçi, 2 Ekim 1796’da görev yerine yerleşmiş ve 17 Aralık 1797’de vefat etmiştir.

Ocak 1784 : Choiseul-Gouffier (Marie-Gabriel-Florent-Auguste, Kont),
- 32. Büyükelçi

1768 : Guignard (François-Emmanuel, Saint-Priest Kontu),
- 31. Büyükelçi

1755 : Gravier (Charles, Vergennes Kontu),
- Olağanüstü gönderilmiş ortaelçi, 1756 yılında görevlendirilen 30. Büyükelçi

1747 : Puchot (Roland, Alleurs Kontu),
- 29. Büyükelçi

1741 : Castellane (Michel-Ange, Marki),
- 28. Büyükelçi

1728 : Villeneuve (Louis-Sauveur, Marki),
- 27. Büyükelçi

1724 : Picon (Jean-Baptiste Louis, Andrezel Vikontu),
- 26. Büyükelçi, görev yerine 12 Eylül1724’te yerleşmiştir.

1716 : Usson (Jean-Louis de, Bonnac Markizi),
- 25. Büyükelçi

Ağustos 1711 : Puchot (Pierre, Clinchamps Senyörü, Alleurs Kontu),
- 24. Büyükelçi

1692 : Ferriol (Charles de, Kont, Argental Markizi),
- Maslahatgüzar, ve daha sonra 1699 yılında görevlendirilen 23. Büyükelçi

Kasım 1689 : Castagneres (Pierre-Antoine, Chateauneuf Markizi),
- 22. Büyükelçi

1686 : Girardin (Pierre de, Vaubreuil Senyörü),
- 21. Büyükelçi

1679 : La Vergne (Gabriel-Joseph, Guilleragues Kontu),
- 20. Büyükelçi, 5 Mart 1685’te İstanbul’da vefat etmiştir.

Ekim 1670 : Olier (Charles-François, Nointel Markizi),
- Paris parlamentosu danışmanı, 19. Büyükelçi

Aralık 1665 : La Haye (Denis de, Vantelet Senyörü, bir önceki Büyükelçinin oğlu),
- 18. Büyükelçi

14 Nisan 1639 : La Haye (Jean de, Vantelet Senyörü),
- 17. Büyükelçi, görev yerine 23 Ekim 1639’da yerleşmiştir.

Ekim 1631 : Gournay (Henry de, Marcheville Kontu),
- 16. Büyükelçi

1620 : Harlay (Philippe de, Césy Kontu, bir önceki Büyükelçinin kuzeni),
- 15. Büyükelçi

1611 : Harlay (Achille de, Sancy ve Môle Baronu),
- 14. Büyükelçi

1607 : Gontaut-Biron (Jean-François de, Salignac Baronu),
- 13. Büyükelçi

1589 : Savary (François, Brèves Senyörü, bir önceki Büyükelçinin yeğeni),
- 1550 yılından itibaren Büyükelçilikte ataşe, Henri IV’in ilk Büyükelçisi, 12. Büyükelçi

1585 : Savary (Jacques, Ancosme Senyörü),
- 11. Büyükelçi

1579 : Germiny (Şövalye Jacques de, Germolles Baronu),
- Kral danışmanı ve sofracıbaşısı, 10. Büyükelçi

1575 : Noailles (Gilles de, Isle Rahibi),
- 9. Büyükelçi

1571 : Noailles (François de, Dax piskoposu),
- 8. Büyükelçi, 13 Mart 1572 tarihinde görev yerine yerleşmiştir.

1566 : Grandchamp de Grantrie, Grand Campagne olarak çağırılır, (Guillaume de, Senyör),
- 7. Büyükelçi

1556 : Cavenac de la Vigne (Jean, Auvilliers senyörü),
- 6. Büyükelçi

1553 : Codignac (Michel de),
- 5. Büyükelçi, İstanbul’a 3 Mart 1554 tarihinde gelmiştir.

Nisan 1547 : Luelz (comte Gabriel de, Aramon senyörü),
- Güven mektuplarını 12 Nisan’da sunmuştur, 4. Büyükelçi

Temmuz 1541 : Escalin des Eymars (Antoine, Capitaine Polin olarak çağırılan, Baron),
- Kadırgalar amirali, Rincon’un yerine atanmıştır, 3. Büyükelçi

Ocak 1538 : Rincon (Antoine, Şövalye),
- Kralın sofracıbaşısı, 2. Büyükelçi

Nisan 1535 : La Forest (Jean de),
- Sens Saint-Pierre-Le-Vif rahibi, Kralın sekreteri, Birinci Büyükelçi

Fransa ile Babıali arasındaki ilk diplomatik ilişkilerin başlaması, Krallık naibi Louise de Savoie tarafından İstanbul’a, bugün ismi bilinmeyen ve daha sonra Bosna Paşası tarafından katledilen bir büyükelçinin gönderildiği 1525 yılına dayanır.

Yayınlanma tarihi: 31/08/2015

Sayfa başına dönmek için